ماده یک- طرفین قرارداد

الف) طرف اول

طرف اول قرارداد فروشگاه اینترنتی مسترزنبیل به نشانی mrzanbil.com و تمامی سرویس‌ها، ابزارها، اپلیکیشن‌ها و سایر وب‌سایت‌ها، دامنه‌ها و نشان‌های تجاری وابسته به آن است که از این پس در این سند «مسترزنبیل»‌ نامیده می‌شود.

ب) طرف دوم

تمام اشخاصی که طبق تعریف و مفاد این سند، در مسترزنبیل ثبت‌نام یا از خدمات آن استفاده می‌کنند که از این پس در این سند حسب مورد «کاربر/کاربران»، «دکان‌دار/ دکان‌داران» یا «خریدار/خریداران» خوانده می‌شوند.

ماده دو- تعاریف

کاربر: هر شخصی که وارد مسترزنبیل می‌شود، پس از احراز شماره تلفن همراه، کاربر مسترزنبیل و ملزم به رعایت مقررات این فروشگاه اینترنتی است.

دکان: درگاه اختصاصی که مسترزنبیل در اختیار فروشندگان قرار می‌دهد.

دکان‌دار: هر شخصی که وارد مسترزنبیل می‌‎شود و با درج اطلاعات لازم، درگاه اختصاصی برای فروش محصولات یا خدمات خود ایجاد می‌کند.

کالای معیوب: کالایی که با برند یا مدل اصلی آن کالا از نظر نام متشابه اما از نظر اصالت متفاوت است.

کالای قاچاق: کالایی که دارای مدارک و مستندات رسمی قابل ارائه، دال بر ورود و ترخیص آن از مبادی قانونی و گمرک رسمی کشور نیست یا هر کالایی که وفق قوانین و مقررات جاری کشور از جمله تبصره ماده 19 قانون مالیات بر ارزش افزوده، قاچاق محسوب شود.

کالای معیوب: هر گونه کالا یا هر بخش یا جزیی از آن که دارای ایراد، نقص، صدمه یا دارای گارانتی غیرمعتبر یا حسب مورد فاقد گارانتی، گواهی، مجوز، پروانه‌هایی است که قانونا برای فروش آن کالا الزامی باشد.

ماده سه- تعهدات دکان‌دار

 1. ایجاد حساب کاربری در مسترزنبیل و همچنین مفاد این قرارداد و دیگر اسناد مسترزنبیل، هیچ نوع تعهد، توافق و قراردادی نظیر ایجاد شعبه، مشارکت و سرمایه‌گذاری مشترک، یا رابطه‌ای نظیر استخدامی یا پیمانکاری، حق فنی، شراکت، عاملیت فروش، نمایندگی یا مانند آن را مابین کاربر و مسترزنبیل ایجاد نخواهد کرد.
 2. مسترزنبیل هنگام ایجاد حساب کاربری یا ارائه خدماتش، مجاز است در مراحل و زمان‌های مختلف اطلاعاتی را از کاربر به صورت الکترونیکی، کاغذی یا اشکال دیگر و به صورت منفرد یا متعدد درخواست و دریافت کند.
 3. کاربر با ایجاد حساب کاربری، رضایت خود را برای دسترسی مسترزنبیل به اطلاعات خود و استفاده از آن، به ‌‌شیوه‌ای اعلام می‌کند که در این قرارداد یا دیگر اسناد، دستورالعمل‌ها و آیین‌نامه‌های متعلق به مسترزنبیل بیان می‌شود.
 4. اگر کاربر از طریق هر نوع سیستم الکترونیکی واسط و بیرون از مسترزنبیل، به مسترزنبیل متصل شود، درخواست دریافت اطلاعات از وی، تابع قوانین و شرایط ذکر شده در این قرارداد است.
 5. مسترزنبیل نسبت به حفظ حریم شخصی و اطلاعات خصوصی کاربر متعهد است و از این اطلاعات برای بهبود تجربه‌های کاربری و تسهیل روابط تجاری فی‌مابین کاربران استفاده می‌کند. همچنین به دلیل رعایت مسائل امنیتی، صحت‌سنجی، پیگیری‌های حقوقی و قانونی، افزایش بهره‌وری و دقت در فرآیندهای کاری مسترزنبیل، ممکن است اطلاعات دریافتی کاربر، توسط کارکنان مختلف مسترزنبیل یا گروه‌های مشاور و همکار، در زمان‌بندی‌های مختلف رؤیت و بررسی شود.

تبصره1: در صورت عدم تطابق مشخصات و اطلاعات ارائه شده از سوی کاربر، مسترزنبیل می‌تواند مقررات خود را نسبت به کاربر اعمال کند.

تبصره2: مسترزنبیل ممکن است در بازه‌های زمانی متفاوت و دفعات مکرر، حسب مورد، از اشخاص مدارک لازم جهت احراز هویت یا احراز مجوزات لازم برای کسب‌وکار یا مسائل دیگر درخواست کند.

 1. فعالیت‌های کاربر در مسترزنبیل، با حساب و نام کاربری‌ وی پیوند دارد و تمام یا بخشی از اطلاعات کاربری و فعالیت‌های وی به صورت پیش‌فرض در وب‌سایت اصلی مسترزنبیل و نیز اپلیکیشن‌ها و سایر ابزارهای و صفحات وابسته به آن، برای عموم قابل‌مشاهده است. همچنین این اطلاعات در فضای مجازی و اینترنت (مانند نتایج موتورهای جستجوگر ایرانی و خارجی و شبکه‌های اجتماعی وابسته به اینترنت)، در دسترس دیگران قرار دارد.

تبصره ۱: از جمله اطلاعات کاربر و فعالیت‌ وی در مسترزنبیل از این قرار است: نام، عکس‌، تاریخ پیوستن و حضورهای مختلف در مسترزنبیل، محصولاتی که خرید کرده‌ یا درباره آن‌ها نظر و امتیاز داده‌ است، نظرهای کاربر در صفحات مختلف مسترزنبیل، دنبال‌کنندگان و دنبال‌شوندگان کاربر، صفحه دکان و صفحات محصولات، محصولات فروش رفته و تعداد آن‌ها، نظرها و امتیازهای خریداران و مخاطبان مسترزنبیل در صفحه دکان یا محصولات دکان‌دار و دسته‌بندی‌ها و رتبه‌بندی‌های انجام گرفته از سوی مسترزنبیل.

 1. مسترزنبیل فقط نسبت به حفظ حریم شخصی و اطلاعات خصوصی کاربر در مسترزنبیل (طبق تعریف طرف اول این قرارداد در ماده 1) مسئولیت دارد و در قبال هیچ یک از اشخاص دیگر اعم از شرکا و همکاران تجاری و دیگر اشخاص ثالث بهره‌بردار از خدمات مسترزنبیل، هیچ تعهد و مسئولیتی ندارد. اطلاعاتی که در قلمرو عمومی قرار می‌گیرند نیز از این حیث مستثنی هستند.
 2. مسترزنبیل راه‌های ارتباطی خود با کاربران را از طریق سایت رسمی خود به نشانی www.mrzanbil.com  اعلام و از این طریق با کاربران خود ارتباط برقرار می‌کند. همچنین در قبال سوءاستفاده از ارتباط تقلبی و غیر واقعی هیچ مسئولیت مدنی و کیفری ندارد.

ماده چهار- ایجاد حساب کاربری و دکان

 1. کاربر قبل از عضویت در مسترزنبیل و استفاده از خدمات آن، می‌بایست مفاد این قرارداد را کامل و دقیق مطالعه و قبول کند. بنابراین صرف ایجاد حساب کاربری در مسترزنبیل حتی بدون جست‌وجو یا خرید و فروش در آن، به معنای اطلاع و موافقت کاربر با این قرارداد است.
 2. حداقل سن ایجاد حساب کاربری برای عموم اشخاص حقیقی، ۱۸ سال تمام و مشروط به داشتن اهلیت قانونی برای معامله (بالغ، عاقل و رشید بودن) و عدم ممنوعیت قانونی برای آن‌هاست.
 3. برای ساخت حساب کاربری در مسترزنبیل به یک شماره همراه معتبر و به‌نام کاربر نیاز است و کاربر در برابر صحت اطلاعاتی که وارد می‌کند و مالکیت شماره همراه ثبت‌نامی تماماً و کاملاً مسئول خواهد بود. همچنین با هر شماره همراه فقط یک حساب کاربری می‌توان ایجاد کرد.
 4. ایجاد حساب کاربری برای اشخاص حقوقی پس از اطلاع و تأیید مسترزنبیل امکان‌پذیر است. همچنین چنانچه شخص حقیقی برای شخص حقوقی حساب کاربری ایجاد کند، به منزله اقرار و ضمانت نماینده‌ شخصیت حقوقی مذکور است و ایجادکننده‌ حساب، اختیار و قدرت لازم را برای موافقت با این قرارداد و شرایط استفاده از مسترزنبیل دارد.

تبصره: ایجاد حساب کاربری در مسترزنبیل برای سیستم‌های رایانه‌ای و الکترونیکی تحت کنترل اشخاص حقیقی یا حقوقی مجاز نیست و تخلف محسوب می‌شود و با آن حسب مورد، برابر قوانین کشور و مقررات مسترزنبیل برخورد خواهد شد.

 1. هر شخص حقیقی یا حقوقی تنها مجاز به ایجاد یک حساب کاربری خواهد بود، مگر با اطلاع و تأیید مسترزنبیل. در صورت اطلاع از وجود حساب‌های کاربری متعدد و بدون مجوز برای یک شخص حقیقی یا حقوقی، مسترزنبیل می‌تواند همه آن‌ها را غیر فعال و سپس بر اساس مقررات خود، به نحو مقتضی تصمیم‌گیری کند.
 2. کاربر به صورت مستقل مسئول حفاظت از اطلاعات و امنیت حساب کاربری خود است. بنابراین تمام مسئولیت هر نوع استفاده از حساب کاربری به صورت اشتراکی یا تحت مدیریت دیگران یا غیر مجاز، به عهده کاربر است. به همین دلیل، کاربر در صورت مشاهده هرگونه مشکل در استفاده از حساب کاربری خود، می‌بایست آن را در کوتاه‌ترین زمان ممکن به مسترزنبیل اطلاع دهد.
 3. تغییر مالکیت حساب کاربری یا دکان و هر نوع واگذاری مالکانه آن‌ها به دیگران (مانند اجاره)، بدون اطلاع و تایید مسترزنبیل امکان‌پذیر نیست و در صورت اطلاع، مسترزنبیل مجاز به اعمال مقررات خود خواهد بود.

ماده پنج- انتشار محتوا و استفاده از آن

 1. هر آنچه کاربر هنگام استفاده از خدمات مسترزنبیل در هر بستر متعلق به آن درج و منتشر می‌کند، محتوای کاربر محسوب می‌شود.
 2. کاربر هنگام درج هر نوع محتوا، می‌بایست قوانین کشور مانند قانون جرایم رایانه‌ای، فهرست مصادیق محتوای مجرمانه و قوانین و مقررات تبلیغاتی کشور، احکام شرعی، اخلاق و عرف جامعه و مفاد این قرارداد را رعایت کند و تمام مسئولیت و تبعات حقوقی و کیفری آن را بپذیرد.

تبصره: در صورتی که کاربر نظرات منفی یا توهین‌آمیزی منتشر کند یا برای خریدهای خود نظراتی منتشر کند که به مسترزنبیل اثبات شود خلاف واقعیت است، مسترزنبیل ضمن آن‌که حق دارد مقررات خود را اعمال کند، ممکن است اقدامات مذکور در این ماده را نیز اعمال کند.

 1. در نام کاربری، نام دکان، اطلاعات ورودی برای محصولات و بخش توضیحات مرتبط به آن‌ها، استفاده از عناوینی که نیازمند مجوز از وزارتخانه‌ها یا سازمان‌های دولتی و مراکز علمی و امثالهم باشد، برندهای ثبت‌شده،‌ اسامی مقدس (مانند نام‌ها و القاب چهارده معصوم و امام‌زادگان مشهور)، نام‌های کامل یا اختصاری متعلق به دولت، اسامی آثار ملی و تاریخی، اسامی دانشمندان، هنرمندان و افراد مشهور معاصر، بدون گرفتن مجوزهای لازم ممنوع است و در صورت تخلف کاربر، تمام مسئولیت و عواقب آن با کاربر است.
 2. استفاده از نام «مسترزنبیل» بدون اخذ رضایت کتبی و رسمی از شرکت «بهناب آتیه آرتین صبا» ممنوع و قابل‌ پیگرد قانونی و قضایی است.
 3. مسترزنبیل نسبت به هرگونه ادعا یا خسارت احتمالی نسبت به محتوای کاربر هیچ مسئولیت مدنی و کیفری نخواهد داشت.
 4. کاربر با درج محتوا در مسترزنبیل، حق استفاده از آن، ویرایش، بازتولید و بازنشر را به مسترزنبیل به صورت انحصاری، قابل‌واگذاری به غیر، همه‌جانبه، غیر قابل‌استرداد می‌دهد.
 5. استفاده و انتشار محتوای کاربران مسترزنبیل در بیرون از آن مجاز نیست؛ مگر در چارچوب این قرارداد یا وجود امکان اشتراک‌گذاری توسط مسترزنبیل.
 6. کاربر در استفاده از محتوای خارج از مسترزنبیل ملزم به رعایت مالکیت معنوی و حقوق دیگران در محتوای خود است و از این جهت مسئولیتی متوجه مسترزنبیل نیست و در صورت اطلاع، مسترزنبیل می‌تواند مقررات خود را اعمال کند.
 7. کاربر نباید اطلاعات حساس، خصوصی و محرمانه خود یا دیگران را در مسترزنبیل منتشر کند یا در اختیار کاربران قرار دهد. مسترزنبیل در مورد سوءاستفاده از این اطلاعات و خسارت‌های احتمالی هیچ مسئولیتی را نمی‌پذیرد.
 8. کاربر برای تولید، انتشار و انتقال محتوا مجاز به استفاده از سیستم‌های ماشینی، رایانه‌ای و روبات نیست.
 9. انتشار محتوای خارج از موضوع فعالیت و خدمات مسترزنبیل (مانند مباحث سیاسی و حزبی) و محتوای غیرمجرمانه اما نامناسب و خارج از عرف (مانند تصاویر ترسناک و شوخی‌های خلاف شئون اخلاقی) مجاز نیست.
 10. مسترزنبیل مجاز به نظارت بر همه محتوای کاربران در بستر مسترزنبیل است و در صورت تشخیص محتوای نامناسب یا ناقض قوانین کشور و مقررات مسترزنبیل، می‌تواند آن را بدون اطلاع قبلی حذف کند و از این بابت هیچ ادعایی علیه مسترزنبیل مسموع نخواهد بود. همچنین در این موارد، مسترزنبیل مجاز به اعمال مقررات خود است و نسبت به اقناع کاربر هیچ تعهدی ندارد.

ماده شش- مسئولیت مسترزنبیل و دکان‌دار

 1. دکان‌دار برای ایجاد دکان و آغاز فعالیت فروش، باید احراز هویت شود که شامل احراز مشخصات سجلی، کد ملی، اقامتگاه، مالکیت شماره همراه و حساب بانکی دکان‌دار ارائه‌شده کاربر است.
 2. دکان‌دار در محدوده این قرارداد، مالک و مسئول دکان خود است و مسترزنبیل نسبت به مسائل مربوط به محصولات وی و فروش آن‌ها و تبعات حقوقی و کیفری آن هیچ مسئولیتی ندارد. با این وجود، مسترزنبیل تلاش خواهد کرد با وضع مقررات و نیز ایجاد ابزارها و امکانات متنوع، شرایط فروش در مسترزنبیل را تسهیل کند.
 3. الزامات قانونی فروش الکترونیکی که در قوانین کشور وجود دارد، مانند قانون تجارت الکترونیکی در فروش در مسترزنبیل نیز حاکم و جاری است و عدم آگاهی کاربر از آن‌ها موجب حقی برای او نخواهد شد یا مسئولیتی برای مسترزنبیل ایجاد نخواهد کرد.
 4. دکان‌داران تعهد می‌دهند تمامی محصولاتی که در بستر مسترزنبیل به فروش می‌رسانند، دارای تمامی مجوزهای قانونی و حسب مورد، دارای پروانه ساخت، پروانه کارگاه، مجوز واردات و مانند این‌ها هستند.

تبصره 1: مسترزنبیل ممکن است در بازه‌های زمانی مختلف نسبت به راستی‌آزمایی برخی کالاها و دکان‌ها اقدام و راسا مجوزهای آنان  را بررسی کند یا از دکان‌داران درخواست کند تا مجوزهای خود را به مسترزنبیل ارائه‌ دهند.

تبصره 2: اعمال فوق موجب ایجاد هیچ نوع مسئولیتی برای مسترزنبیل نخواهد بود و صرفا جهت تنقیح کالاها و محیط کسب‌وکار اقدام به این عمل می‌کند.

 1. دکان‌دار با توجه به شرایط خرید از مسترزنبیل که در این قرارداد ذکر شده است، نسبت به حق انصراف خریدار و بازگرداندن محصول متعهد و مسئول است. بنابراین توصیه می‌شود پیش از اقدام به فروش در مسترزنبیل، دکان‌دار این شرایط و قوانین حاکم را کامل و با دقت مطالعه کند.
 2. عرضه، تبلیغ و فروش کالا و خدماتی که فروش آن‌ها به صورت مطلق یا در بستر الکترونیکی (اینترنتی) ممنوع و غیرقانونی هستند، از طریق مسترزنبیل نیز مجاز نیست و چنانچه بر اثر اشتباه یا به عمد به فروش برسند، حقی را برای دکان‌دار یا خریدار ایجاد نمی‌کند و تمام مسئولیت آن حسب مورد با یک یا هر دوی آن‌هاست و در این موارد، علاوه بر مقررات مسترزنبیل، اگر تکلیف قانونی نیز وجود داشته باشد مسترزنبیل به آن عمل خواهد کرد.
 3. دکان‌دار می‌بایست حسب مورد، شناسه‌های ضروری محصول مانند شناسه کالا و شناسه رهگیری، سری ساخت، تاریخ تولید و انقضای کالاها و شرایط گارانتی را بر روی کالاهای عرضه شده نصب و در توضیحات محصول نیز درج کند که به معنای تأیید صحت آن‌هاست. همچنین مشتری نیز می‌بایست پیش از خرید نسبت به بررسی و صحت آن‌ها اقدام کند و از این حیث مسترزنبیل مسئولیتی نخواهد داشت.
 4. دکان‌دار می‌پذیرد که از دکان مسترزنبیلی خود صرفاً برای فروش و ارسال همان محصولات مندرج در دکان استفاده کند. بنابراین هر گونه سوءاستفاده از دکان، به‌ویژه ارسال هر محصولی که در دکان عرضه نشده باشد، به صورت فروش یا اهدا یا غیر از آن، اعم از کالا و خدمات قانونی یا غیرقانونی و مجرمانه، ممنوع است و کلیه مسئولیت‌های حقوقی و کیفری ناشی از این اقدام، به طور کامل به عهده دکان‌دار است و وی موظف به جبران همه خسارات ناشی از آن و پاسخگویی به مسترزنبیل و مراجع ذی‌صلاح قانونی و قضایی است.

تبصره: عرضه و فروش کالاهای دست دوم و غیر اصل، صرفا در صورت تصریح به دست‌دوم بودن یا غیر اصل بودن و رعایت سایر مقررات مندرج در مواد این قرارداد مجاز است.

 1. عرضه و فروش دارو یا محصولات تحت عنوان دارو و ادعای درمان و سلامت، بدون مجوز سازمان غذا و دارو یا سازمان‌های دیگر ممنوع است و مسترزنبیل به محض تشخیص و شناسایی این موارد، از نمایش و فروش این محصولات جلوگیری کرده و بر اساس مقررات خود با متخلف برخورد خواهد کرد.
 2. دکان‌دار نباید محصولات مربوط به طب سنتی ایرانی و دیگر ملل جهان را تحت عنوان دارو یا با ذکر ویژگی درمانی عرضه کند. همه مسئولیت و تبعات ادعای هرگونه خواص برای محصولات، بدون امکان اثبات و ارائه ادله اثبات‌کننده، بر عهده دکان‌دار است؛ مانند اصطلاح ارگانیک در محصولات کشاورزی یا ادعاهایی نظیر درمان‌کننده، شفابخش، تضمینی و معجزه‌آسا در محصولات خوراکی و طب سنتی.
 3. مسترزنبیل برای مدیریت دکان‌داری، اعم از عرضه، تبلیغ، فروش، ارسال و انصراف خریدار و بازگرداندن محصول، در چارچوب این قرارداد و قوانین کشور، می‌تواند آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های اجرایی مناسب با هر فعالیت یا طرح را تصویب و به اطلاع کاربران برساند که در حکم قوانین و شرایط استفاده از مسترزنبیل است.
 4. دکان‌دار موظف است طی 24 ساعت، سفارش واصل شده را تعیین تکلیف کند و وگرنه به صورت سیستمی، سفارش لغو خواهد شد و مبلغی که مشتری بابت خرید کالا پرداخت کرده، به وی عودت داده خواهد شد. دکان‌دار در این مورد نمی‌تواند ادعایی داشته‌باشد.
 5. اگر دکان‌دار برای یک ماه هیچ گونه فعالیتی در مسترزنبیل نداشته باشد یا در این مدت، برای ارسال محصول یا مشکلات دریافت محصول توسط خریدار اقدامی نکند، مسترزنبیل علاوه بر لغو سفارشات ثبت‌شده و تسویه‌حساب با خریداران، مقررات خود را اعمال می کند.
 6. در صورتی که دکان‌دار نسبت به پیگیری‌های کارشناسان مسترزنبیل نسبت به سفارشات پاسخ ندهد، هزینه به مشتری عودت داده می‌شود و محصول ارسالی تا زمانی که دکان‌دار آدرس خود را اعلام نکند نزد مشتری به امانت خواهد‌ماند.
 7. تکالیف مالیاتی و قانونی کاربر و تشریفات اداری و قانونی آن به عهده خود کاربر است و ارائه گزارش‌های مالیاتی مسترزنبیل به سازمان امور مالیاتی، ارتباطی به کاربران و به‌ویژه صاحبان دکان ندارد و به هیچ عنوان نافی تکالیف قانونی آن‌ها نخواهد بود.
 8. مسترزنبیل طی روالی، ماهانه درصد لغو سفارشات (برحسب هر آیتم) دکان‌داران را برای بهبود و افزایش کیفیت عملکرد رصد می‌کند و بسته به نوع عملکرد و تکرار آن، این مقررات شامل غیرفعالی دکان به صورت موقت، دائم یا اخذ جریمه نقدی برای فعالسازی مجدد خواهد بود.
 9. در مسترزنبیل امکان وجود انحصاری‌فروشی، به شرط ارائه مدارک و مستندات قانونی لازم وجود دارد.
 10. هدایت بازدیدکنندگان یا کاربران مسترزنبیل به بیرون از بازار مسترزنبیل ممنوع است و مسترزنبیل در صورت اطلاع از این موضوع، مجاز است علاوه بر اعمال مقررات خود، برای اطلاع از میزان معاملات و درآمد حاصله و وصول کارمزد خود اقدامات لازم را انجام دهد یا در صورت نیاز، کارمزد خود را از اعتبارات دکان‌دار کسر کند. بدیهی است در صورت عدم اطلاع مسترزنبیل، دکان‌داران همچنان به مسترزنبیل مدیون خواهند ماند.
 11. اخذ بیعانه، پیش‌پرداخت، فروش اقساطی یا نسیه یا معاوضه فعلاً در مسترزنبیل تعریف نشده است.
 12. همه مسئولیت‌های مغایرت محصول ارسال‌شده با شرح محصول، ویژگی‌ها، تعهد به زمان آماده‌سازی ارسال محصول، ضمانت و پشتیبانی پس از فروش و هر وعده یا تضمینی که دکان‌دار داده است، بر عهده خودش خواهد بود.

تبصره: آیین‌نامه سلامت و کیفیت محصولات مسترزنبیل و دستورالعمل‌ اجرایی ارزیابی عملکرد دکان و دکان‌دار جزئی لاینفک از مفاد این ماده محسوب می‌شوند و در حکم مقررات مسترزنبیل هستند و موافقت با این قرارداد، به معنای موافقت با اجزای آن نیز هست.

 1. دکان‌دار برای ارسال کالا باید از بسته‌بندی مناسب برای محافظت محصول استفاده کند. همچنین برای ارسال آن از مبدأ، طبق شرایط توافقی خود با خریدار عمل کند و شرایط و قوانین اشخاص حقیقی و حقوقی واسط ارسال و تحویل محصول (مانند شرکت پست، شرکت‌های باربری، تاکسی‌بار اینترنتی و سایر شرکت‌های کالارسان) و میزان مسئولیت خود و آن‌ها را در نظر بگیرد و پاسخگو باشد.
 2. قراردادها متناسب با مدت مندرج در آن به صورت اتوماتیک تمدید می شود. در صورت عدم تمایل هریک از طرفین مبنی بر تمدید اتوماتیک قرارداد، مراتب باید از یک هفته قبل از انقضا به صورت کتبی به طرف دیگر اعلام گردد. در صورت عدم اعتبار گواهی ارزش افزوده قرارداد تمدید نشده و دکان‌دار امکان فروش از طریق پنل را نداشته و به تشخیص مسترزنبیل پرداخت های دکان‌دار متوقف خواهد شد.
 3. قیمت کالاها با توجه به رعایت استانداردهای قیمت‌گذاری توسط و به مسئولیت دکان‌دار تعیین می‌شود، لذا مسئولیت پاسخگویی به مراجع رسمی و اشخاص ثالث از جمله مشتری در خصوص قیمت تعیین شده به عهده دکان‌دار است.
 4. نام تجاری درج‌شده برای دکان، نام تجاری اعلامی از طرف دکان‌دار در پنل او است دکان‌دار در این راستا اظهار می‌کند مالکیت مادی و معنوی نام تجاری مذکور متعلق به شخص حقیقی و حقوقی دیگری نیست. در صورت کشف خلاف این موضوع، کلیه مسئولیت های حقوقی و کیفری به عهده دکان‌دار خواهد بود. 
 5. از آن‌جا که طبق مقررات قانون تجارت الکترونیک، دکان‌دار متعهد به رعایت مهلت هفت روزه جهت انصراف مشتری و استرداد کالا است، دکان‌دار با پذیرش تعهدات ناشی از مقررات موصوف و سایر مقررات مربوط به این نوع تجارت، متعهد است کالاهای مرجوعی را بپذیرد. مسئولیت هرگونه تخلف از این مقررات با دکان‌دار و وی متعهد به پاسخگویی به دعاوی است.
 6. دکان‌دار در صورت اعلام مشتری مبنی بر عیب، کاستی یا نقص کالا، متعهد به اجرای صحیح تعهدات و پاسخگویی به مشتری و جلب رضایت وی بر اساس نظر مسترزنبیل است. دکان‌دار موظف است در صورت درخواست مشتری نسبت به جایگزین کردن یا رفع نقص آن، ظرف مدت 2 روز کاری اقدام کند.
 7. دکان‌دار اعلام و اقرار می‌کند که مالک قانونی کالاهای معرفی‌شده و مجاز به فروش آن‌ها است. ضمناً کالاهای ارائه شده را از مجاری و طرق قانونی تأمین کرده و دارای فاکتور خرید معتبر است. همچنین متعهد می‌شود هیچ‌گونه کالای قاچاق، ممنوعه، غیر بهداشتی، مضر برای سلامتی، تاریخ گذشته یا بدون تاریخ و مجوز را تحویل مشتری ندهد. وی تضمین می‌کند تمامی کالاها و ملحقات فروخته و ارسال‌شده به نحو صحیح و قانونی قیمت­گذاری و با رعایت حقوق مالکیت فکری عرضه شده و جزء کالاهای مجاز و قانونی و بهداشتی است.

ماده هفت- سهم طرفین از فروش

 1. کارمزد مسترزنبیل بین 5 تا 7 درصد بسته به خدماتی که مسترزنبیل به دکان‌داران ارائه می‌کند، متغیر خواهد بود. بدیهی است نرخ کارمزد قراردادهای اختصاصی، تا پایان قراردادها معتبر است. سهم خالص دکان‌دار از هر تراکنش مالی عبارت است از: هزینه ارسال + قیمت محصولات - سهم مسترزنبیل.

تبصره: مسترزنبیل ممکن است درصد یا سقف کارمزد خود را متناسب با شرایطی، به صورت موردی کاهش دهد اما افزایش و تغییر کلی آن منوط به اعلام در سایت رسمی مسترزنبیل خواهد بود.

 1. کارمزد مسترزنبیل در صورت ارسال رایگان سفارشات از طرف دکان‌دار 5 درصد خواهد بود.
 2. کارمزد مسترزنبیل درصورتی که هزینه ارسال و بسته‌بندی سفارش با مسترزنبیل باشد، 7 درصد خواهد بود.
 3. درصورتی که مسترزنبیل خدمات بازاریابی به دکان‌داران ارائه کند، کارمزد مسترزنبیل حسب مورد مطابق با دکان‌دار است.
 4. مسترزنبیل در طرح‌های مختلف خود یا بر اساس توافق با کاربر می‌تواند به درصد کم‌تری از سهم پیش‌فرض موافقت کند. مدت اجرا و تاریخ آغاز محاسبه سهم توافق‌شده، بر اساس اعلام رسمی مسترزنبیل یا طبق مفاد قرارداد اختصاصی با کاربر عمل خواهد شد.
 5. در فروش محصول، خریدار، قیمت محصول و هزینه ارسال تعیین شده توسط دکان‌دار را پرداخت می‌کند و این مبلغ تا زمان تسویه با دکان‌دار نزد مسترزنبیل می‌ماند و دکان‌دار به مسترزنبیل به عنوان بخشی از این عقد لازم، اذن در استیفا و وکالت می‌دهد تا کارمزد خود را از وجوه دکان‌دار نزد خود استیفا و الباقی را در وجه دکان‌دار پرداخت کند.

ماده هشت- تبلیغات، بازارایابی و تخفیفات

 1. مسترزنبیل می‌تواند به تنهایی یا با مشارکت دیگران، شرایط تبلیغات، بازاریابی یا تخفیفات را در بسترهای مسترزنبیل یا بیرون از آن برای دکان‌داران فراهم کند تا آن‌ها بر اساس مقررات این قرارداد و شرایط اختصاصی طرح‌ها از آن استفاده کنند.
 2. کاربر با ثبت‌نام در هر طرح مربوط به تبلیغات، بازاریابی و تخفیفات مسترزنبیل، موافقت خود را با شرایط طرح اعلام و صحت اظهارات و پاسخ‌های خود را تأیید می‌کند. بنابراین تخلف از این شرایط یا کشف اظهارات خلاف واقع، موجب اعمال مقررات مسترزنبیل‌ مندرج در این قرارداد یا طرح‌ها خواهد شد.
 3. دکان‌دار در عرضه و تبلیغ عمومی محصولات، موظف است علاوه بر مقررات مسترزنبیل، قوانین کشور را نیز به طور کامل رعایت کند؛ برخی از این الزامات قانونی از این قرار است:
 4. عدم تبلیغ کالا و خدمات از طریق فعل یا ترک‌ فعلی که باعث مشتبه شدن یا فریب کاربر از حیث کمیت و کیفیت شود.
 5. تبلیغ برای فروش کالا و خدمات نباید‌ سلامتی افراد را به خطر اندازد.
 6. در تبلیغات و بازاریابی باید هویت شخص یا بنگاهی که تبلیغات به‌نفع‌ اوست روشن و صریح باشد.
 7. تبلیغ باید به نحوی باشد که خریدار به طور دقیق،‌ صحیح و روشن اطلاعات مربوط به کالا و خدمات را درک کند.

ماده نه- امور مالی و تسویه‌حساب

 1. تسویه‌حساب فروش در مسترزنبیل، صرفا برای دکان‌‌داری که احراز هویت شده انجام می‌شود و اگر به تشخیص مسترزنبیل، هویت دکان‌دار بر اساس اطلاعات و مدارک موجود احراز نشده باشد، تسویه‌حساب مشروط به تکمیل فرآیند احراز هویت خواهد بود.
 2. پرداخت سهم دکان‌دار طبق زمان‌بندی و مقررات اعلامی مسترزنبیل صورت می‌گیرد و ممکن است در طول سال متفاوت باشد. همچنین شرایط اعلامی از سوی بانک مرکزی یا بانک‌های عامل در این زمان‌بندی مؤثر است. با این وجود، مسترزنبیل همواره برای سرعت بخشیدن به ایفای تعهدات مالی خود با کاربران تلاش می‌کند.
 3. پرداخت سهم دکان‌دار از فروش در مسترزنبیل، علاوه بر ضرورت احراز هویت وی، درخواست تسویه و زمان‌بندی پرداخت‌ها، چهار شرط اصلی دیگر دارد:

-ارسال محصول و ثبت شماره مرسوله پستی یا اعلام وضعیت نوع ارسال غیرپستی.

-دریافت محصول توسط مشتری و اعلام رضایت او.

-ثبت شماره شبا حساب بانکی به نام دکان‌دار.

-ثبت درخواست تسویه از سوی دکان‌دار.

بنابراین تا همه شرایط فوق وجود نداشته باشد، فرآیند پرداخت و تسویه‌حساب با دکان‌دار به جریان نخواهد افتاد، حتی اگر سفارش توسط دکان‌دار ارسال شده و خریدار نیز اعلام رضایت کرده باشد.

تبصره1: دکان‌دار موظف است شماره حساب/شبا/کارتی را به مسترزنبیل اعلام کند که متعلق به خود او باشد. هیچ‌گونه اعتراض در مورد عدم دسترسی به شماره حساب/شبا/کارت اعلامی از سوی اشخاص مسموع نخواهد بود و مسئولیت اتفاقات احتمالی آتی با دکان‌دار است.

تبصره 2: مسئولیت درج اشتباه هریک از اطلاعات ذکر شده در این ماده یا کد رهگیری پستی یا اطلاعات دیگر به‌عهده دکان‌دار است و مسترزنبیل نسبت به آن به هر نحوی مبرا است.

 1. علاوه بر ثبت ارسال محصول توسط دکان‌دار و رضایت توسط خریدار، مسترزنبیل می‌تواند از ارسال و وصول محصولات کسب اطلاع و اطمینان پیدا کند و اگر بر اثر خطای سیستمی یا انسانی (عمداً یا سهواً)، مبالغی به حساب دکان‌دار واریز شود، مسترزنبیل از طرف دکان‌دار وکالت قانونی و نمایندگی پیگیری و بازگرداندن وجه را دارد و نیز مجاز است آن را از اعتبار یا طلب دکان‌دار کسر کند.
 2. اختلافات مالی دکان‌دار با خریدار یا مسترزنبیل، اگر ترتیب دیگری در این قرارداد نیامده باشد، مشمول ماده مقررات حل اختلاف در مسترزنبیل است.
 3. ممکن است اختلالات شبکه بانکی کشور باعث تأخیر در واریز وجوه توسط مسترزنبیل شود که نسبت به این مدت، اعتراضی مسموع نیست؛ با این حال مسترزنبیل، در حد امکان نسبت به اطلاع‌رسانی این‌گونه تأخیرات اقدام خواهد کرد.

ماده ده- ارائه خدمات در دکان

 1. در فروشگاه اینترنتی مسترزنبیل، علاوه بر فروش کالا، ارائه خدمات نیز امکان‌پذیر است. تمامی احکام و شرایط فروش کالا و تعهدات دکان‌داران در فروش کالا، شامل فروش و ارائه خدمات نیز می‌شود.
 2. اخذ هزینه جدا بابت خدمات پس از فروش محصولاتی که در مسترزنبیل به فروش رفته‌اند، مجاز نیست مگر با تصریح در توضیحات محصول.
 3. مسترزنبیل مجاز است به صورت یک‌طرفه و بدون اعلام قبلی، محصولاتی که «کالا» نیستند را در صورت صلاحدید با محدودیت جزئی یا کلی مواجه سازد.
 4. در خرید خدمت، مشتری حق ثبت اعتراض نخواهد داشت. شمارش روزهای انصراف از خرید، به‌محض انعقاد قرارداد آغاز خواهد شد و همچنین به محض آغاز فرایند ارائه خدمت، امکان مرجوعی به‌هیچ نحو وجود نخواهد داشت.
 5. کنترل کیفیت محصولات خدمت‌محور، تابع قواعد مربوط به کنترل کیفیت کالاست و در صورت عدم تطابق خدمات ارائه شده و توضیحات در دکان یا تخلفات مشابه، مسترزنبیل حق دارد مقررات خود را اعمال کند.
 6. مسترزنبیل نسبت به تخصص ارائه‌دهندگان خدمت ضامن نیست و مسئولیتی ندارد.

ماده یازده- مسئولیت مسترزنبیل و خریدار

 1. مسترزنبیل نسبت به هرگونه خسارت و نارضایتی ناشی از خرید و استفاده محصولات ارائه شده در مسترزنبیل، مسئولیتی ندارد، بلکه حسب مورد، همه مسئولیت متوجه دکان‌دار یا خریدار یا هردوی آن‌ها خواهد بود. با این وجود، مسترزنبیل با وضع قوانین و مقررات و نیز ایجاد ابزارها و امکانات متنوع، تلاش می‌کند شرایط خرید از مسترزنبیل را تسهیل کند و مصالح مصرف‌کننده به نحو احسن رعایت شود.
 2. دکان‌دار می‌تواند برای تولید یا آماده‌سازی محصول و ارسال از مبدأ، زمانی را تعیین و ثبت کند. بنابراین خریدار با توجه به این بازه زمانی، محصول دکان‌دار را می‌خرد و نسبت به این بازه زمانی نمی‌تواند ادعایی داشته باشد.
 3. فاصله زمانی ارسال از مبدأ توسط دکان‌دار تا تحویل به خریدار، به انتخاب نوع ارسال (مانند خدمات پستی یا پیکی) بستگی دارد و در صورت عدم کوتاهی یا تقصیر دکان‌دار، مسئولیت آن متوجه اشخاص حقیقی یا حقوقی ارائه‌کننده خدمات ارسال محصول است.
 4. هزینه ارسال محصول را دکان‌دار تعیین می‌کند و خریدار با توجه به آن، سفارش خرید خود را نهایی و هزینه محصول و ارسال آن را با هم پرداخت می‌کند. توافقات بر خلاف مفاد این ماده میان دکان‌دار و مشتری، درصورت وجود رضایت طرفین بلامانع است.
 5. دکان‌دار می‌تواند برای فروش و ارسال محصول، محدویت مکانی (مانند یک یا چند شهر یا استان) در نظر بگیرد.

تبصره: در صورت خطای انسانی یا سیستمی، مشکل بر اساس بخش حل اختلاف این قرارداد حل‌وفصل می‌شود.

 1. دکان‌دار موظف است حداکثر تا ۲۴ ساعت پس از ثبت سفارش، تأیید خود را نسبت به اطلاع از سفارش و اقدام برای تأمین و ارسال آن اعلام کند. بنابراین در صورت عدم تأیید توسط وی به وضعیت سفارش، طبق شرایط لغو سفارش و بازگرداندن مندرج در این قرارداد، رسیدگی می‌شود.

تبصره: از آن‌جایی‌که پس از لغو سفارش، مبلغ آن به حساب مشتری عودت داده می‌شود، مسئولیت ارسال کالا یا انجام خدمات بدون تایید سفارش یا درج کد رهگیری پستی از سوی دکان‌دار، تماما به‌عهده دکان‌دار خواهد بود و از این حیث مسئولیتی متوجه مسترزنبیل یا مشتری نخواهد بود.

 1. در صورت ثبت اشتباه قیمت محصول توسط دکان‌دار (مانند اشتباه ریال و تومان) و فروش محصول، مسئولیتی متوجه مسترزنبیل نخواهد بود؛ مگر در مواردی که به تشخیص مسترزنبیل، این اشتباه باعث ضرر قابل‌توجه به دکان‌دار شده‌باشد. در این صورت، مسترزنبیل می‌تواند راسا سفارش را لغو کند و مبلغ کل سفارش (وجه خرید و هزینه ارسال) را طبق مقررات مالی مسترزنبیل به خریدار بازگرداند.

تبصره: مسترزنبیل در هر صورت، ممکن است سفارشاتی که باعث ایراد ضرر قابل توجه به دکان‌دار یا مشتری می‌شود را راسا لغو کند و هیچ‌کدام نمی‌توانند ادعایی در این مورد داشته‌باشند.

 1. در صورت ارائه خدمت یا ارسال کالای خارج از سفارش ثبت‌شده خریدار، به هر دلیلی که باشد، خریدار می‌بایست موضوع را به مسترزنبیل اطلاع دهد و تا حل‌وفصل شدن مسئله، از کالا یا خدمت اضافی واصل شده استفاده نکند و کالای ارسال‌شده را نزد خود به امانت نگهداری کند. در این موارد، بدیهی است هزینه عودت محصول به عهده خریدار نیست.
 2. در صورت استفاده دکان‌دار از شرکت‌ها و مراکز رسمی برای ارسال محصول، پیگیری و جبران خسارت احتمالی (مانند عدم تحویل محصول یا آسیب‌دیدگی آن در اثر حمل‌ونقل) مشمول قوانین و شرایط اعلامی آن شرکت‌ها و مراکز است؛ مانند شرکت پست و شرکت‌های خصوصی حمل کالا درون‌شهری و برون‌شهری. همچنین در صورت استفاده از مراکز غیر رسمی و ثبت‌نشده، تمام مسئولیت متوجه دکان‌دار است. البته در این موارد، مسترزنبیل تمام تلاش خود را برای حل مشکل و رضایت خریدار انجام می‌دهد.
 3. خریداران لازم است تا هنگام تحویل گرفتن مرسولات ارسالی و قبل از بازکردن بسته‌بندی آن، به مطابقت مشخصات و نشانی فرستنده و گیرنده با سفارش خود دقت کنند و در صورت وجود مغایرت یا مشکل یا ایراد ظاهری در بسته‌بندی مرسوله که نشان‌دهنده آسیب‌دیدگی یا مشکلات احتمالی باشد یا محتویات آن بررسی شود و ایراد ظاهری در محصول باشد، از دریافت مرسوله و امضای رسید خودداری کنند. توابع عدم توجه به مفاد این ماده به‌عهده مشتری خواهد بود.
 4. در صورت اهمال خریدار در هریک از مراحل فآایند خرید، اعم از تحویل تا ثبت رضایت، مسئولیت آن به عهده وی خواهد بود و مسئولیتی متوجه مسترزنبیل یا دکان‌دار نخواهد بود. تشخیص اهمال به عهده‌ تیم حل اختلاف مسترزنبیل است.

ماده دوازده- شرایط لغو سفارش و بازگرداندن محصول

 1. لغو سفارش یا عودت کالا ممکن است در حالت‌های مختلفی اتفاق بیفتد که با توجه به مقررات کشور و الزامات قانونی آن و شرایط این قرارداد به شرح زیر اعمال می‌شود.

الف)  لغو سفارش قبل از ارسال محصول از مبدأ

 1. خریدار تا قبل از ارسال سفارش توسط دکان‌دار، حق فسخ سفارش را دارد و مبلغ سفارش پس از کسر خسارات احتمالی دکان‌دار (مانند هزینه بسته‌بندی محصول) طبق مقررات و زمان‌بندی امور مالی مسترزنبیل به خریدار عودت داده خواهد شد.
 2. پس از تایید سفارش توسط دکان‌دار و تغییر حالت به «در حال آماده‌سازی»، دکان‌دار حتی‌الامکان نباید سفارش را لغو کند و در صورت لغو، با جریمه نقدی مواجه خواهد شد که کیفیت آن طی یک دستورالعمل از سوی مسترزنبیل مشخص می‌شود.
 3. در صورت درخواست تأخیر در آماده‌سازی و ارسال سفارش توسط دکان‌دار، طبق توافق دکان‌دار و خریدار از طریق گفتگوی مستقیم (چت آنلاین) یا راه‌های ارتباطی دیگر که در مسترزنبیل برقرار است عمل می‌شود و در صورت عدم توافق و درخواست بازگردان وجه از سوی خریدار، پس از داوری و تأیید مسترزنبیل، مبلغ سفارش طبق مقررات مسترزنبیل به خریدار بازگردانده می‌شود.
 4. در صورت انصراف خریدار از کل سفارش (همه محصولات سبد خرید) و قبل از ارسال آن از مبدأ توسط دکان‌دار، لازم است خریدار انصراف خود را از طریق گفتگوی مستقیم (چت آنلاین) یا راه‌های ارتباطی دیگر که در مسترزنبیل برقرار است به اطلاع دکان‌دار و مسترزنبیل برساند تا مجموع وجه سفارش (قیمت محصول و هزینه ارسال)، پس از کسر خسارات احتمالی دکان‌دار (مانند هزینه بسته‌بندی)، طبق مقررات مسترزنبیل به خریدار بازگردنده می‌شود.
 5. در صورت انصراف خریدار از بخشی از یک سفارش و قبل از ارسال محصول از مبدأ توسط دکان‌دار، لازم است خریدار انصراف خود را از طریق گفتگوی مستقیم (چت آنلاین) یا راه‌های ارتباطی دیگر که در مسترزنبیل برقرار است به اطلاع دکان‌دار و مسترزنبیل برساند. در این صورت، فقط وجه خرید همان محصول یا محصولات لغو سفارش شده و بدون احتساب هزینه ارسال (هرچند بخش لغو سفارش، بیشترین هزینه ارسال سبد خرید را داشته است)، پس از کسر خسارات احتمالی دکان‌دار (مانند هزینه بسته‌بندی)، طبق مقررات مسترزنبیل به خریدار بازگردنده می‌شود.
 6. در صورتی که خرید از چند دکان‌صورت گرفته‌باشد و خریدار درخواست لغو کل سفارش یا بخشی از آن را اعلام کند، نسبت به آن بخشی از سفارش که از مبدأ ارسال نشده است، مطابق دو ماده پیشین عمل می‌شود و نسبت به آن قسمت از سفارش که ارسال شده است، طبق بند لغو سفارش پس از ارسال محصول از مبدأ عمل می‌گردد.
 7. انصراف خریدار از سفارش، حتی قبل از ارسال محصول از مبدأ، نسبت به محصولات غیر مشمول حق انصراف قانونی و در بازه زمانی خرید مواد اولیه محصول و یا محصولاتی که برای شخص خاصی سفارشی‌سازی شده‌اند پذیرفته نیست؛ مگر با رضایت دکان‌دار و توافق درباره هزینه‌ها.

ب) لغو سفارش پس از ارسال محصول از مبدأ

 1. حق انصراف خریدار پس از ارسال محصول توسط دکان‌دار، طبق شرایط این قرارداد و الزامات قانونی قوانین کشور پذیرفته می‌شود. برخی از الزامات قانونی در زمان تدوین این قرارداد از این قرارند:

      -حق انصراف فقط برای مصرف‌کننده است و مصرف‌کننده هر شخصی است که به منظوری جز تجارت یا‌ شغل حرفه‌ای خرید می‌کند.

      -در موارد مشمول حق انصراف، مصرف‌کننده فقط تا ۷ روز کاری فرصت دارد از حق خود استفاده کند و هزینه بازپس فرستادن کالا توسط خریدار به عهده اوست و از دکان‌دار گرفته نمی‌شود.

      -تاریخ شروع حق انصراف برای کالا، از تاریخ تسلیم و تحویل گرفتن، و برای خدمات، از روز ثبت سفارش است.

 1. برخی از کالاها و خدمات مشمول حق انصراف نیستند؛ ازجمله:
 • کالا یا خدماتی که قیمت آن‌ها توسط نوسانات بازارهای مالی تعیین می‌شود و خارج از اختیار تأمین‌کننده است.
 • کالاهای ساخته‌شده با مشخصات فردی مصرف‌کننده که به طور واضح جنبه شخصی دارند یا این که به دلیل طبیعت آن‌ها نمی‌توانند بازپس داده شوند و یا این که به سرعت قابلیت فساد و خرابی دارند.
 • نوارهای صوتی و تصویری و نرم‌افزارهای رایانه‌ای بسته‌بندی‌شده که به وسیله مصرف‌کننده باز شده باشند.
 • روزنامه، نشریه و مجلات مطابق تعریف قانون مطبوعات.
 • خدماتی که با توافق مصرف‌کننده ارائه آن قبل از پایان هفت روز کاری شروع شده باشد.
 • خدمات تحویل مواد غذایی یا سایر کالاهایی که مصرف روزانه دارند.
 • خدمات مالی شامل سرمایه‌گذاری، بیمه‌ای و خدمات مؤسسات مالی و اعتباری.
 1. لغو سفارشات مربوط به محصولات موادغذایی و خوراکی که مصرف روزانه دارند، مواد فاسدشدنی، مواد آرایشی و بهداشتی، داروهای مجاز در فروش الکترونیکی، ترکیبات و معجون‌های گیاهی و طب سنتی، و انواع کفش و پوشاک (مگر در مواردی که محصول مطابق سفارش نباشد یا معیوب باشد) به دلیل شرایط خاص حاکم بر آن‌ها، در صورت باز شدن بسته‌بندی و استفاده از آن‌ها، امکان‌پذیر نیست.

تبصره1: فرصت ثبت مشکل برای این کالاها، 24 ساعت پس از تحویل کالا به مشتری خواهد بود و پس از 24 ساعت، مشتری حق ثبت مشکل نخواهد داشت رضایت به صورت خودکار ثبت خواهد شد و اگر بر اثر وجود خطای سیستمی یا انسانی امکان آن فراهم شود، ترتیب اثر داده نخواهد شد و مسئولیتی نیز متوجه مسترزنبیل نخواهد بود.

تبصره2: اگر طبیعت محصولات مواد غذایی و خوراکی به نحوی باشد که در صورت عدم استفاده به محض تحویل کالا یا با توجه به مدت زمان بازپس‌فرستادن کالا و شرایط حاکم بر آن دچار فساد یا خرابی می‌شوند، قابل پس فرستادن نخواهند بود. دو حالت عدم تطابق محصول ارسالی با سفارش یا فاسد بودن کالا از این تبصره مستثنی هستند.

 1. خریدار برای استفاده از حق انصراف، لازم است در فرصت 7 روزه (کاری یا تقویمی) درخواست انصراف خود را ثبت کند تا مسترزنبیل برای بازگردندان محصول به دکان‌دار و وجه به خریدار اقدام کند.
 2. در صورت عدم مطابقت محصول تحویل گرفته شده با سفارش یا وجود عیب و مشکلی که روی ارزش مالی آن تأثیر دارد، خریدار تا ۷ روز تقویمی پس از تحویل کالا فرصت دارد وجود مشکل و درخواست پیگیری خود را ثبت کند تا مسترزنبیل برای وضعیت پیش‌آمده تعیین‌تکلیف و اقدام کند.
 3. در مواردی که خریدار می‌خواهد از حق انصراف قانونی استفاده یا وجود مشکل یا عیبی را ثبت کند، لازم است آن محصول را به صورت امانت و بدون مخدوش کردن یا تغییر دادن بسته‌بندی‌ اولیه دکان‌دار و بسته‌بندی ارسال (مانند کارتن پستی)، تا زمان حل و فصل موضوع و بازگرداندن آنها نزد خود نگهداری کند.
 4. در صورتی که خریدار تا ۷ روز کاری برای محصولات مشمول قانون انصراف قانونی یا ۷ روز تقویمی برای محصولات غیر مشمول حق انصراف قانونی، عدم وصول محصول یا عدم رضایت خود یا وجود مشکلی را ثبت نکند، رضایت خریدار به صورت خودکار برای سفارش ثبت می‌گردد و پس از آن امکان انصراف و اعلام مشکل وجود نخواهد داشت.
 5. مشکلات و بازگرداندن محصولاتی که شرایطی برای استفاده و گارانتی یا خدمات پس از فروش دارند، مانند رایانه، گوشی همراه، لوازم خانگی و دیگر محصولات دیجیتالی و الکترونیکی که برخی از آنها باید توسط نمایندگی نصب شود، طبق توافق و قرارداد دکان‌دار و خریدار خواهد بود و مسترزنبیل مسئولیتی در قبال آنها ندارد.
 6. خرید کالا و خدماتی که فروش آنها به صورت مطلق یا در بستر الکترونیکی (اینترنتی) ممنوع و غیرقانونی باشد، از طریق مسترزنبیل نیز مجاز نیست و چنانچه بر اثر اشتباه یا به عمد به فروش برسند، حقی را برای خریدار یا دکان‌دار ایجاد نمی‌کند و تمام مسئولیت آن حسب مورد با یک یا هر دوی آنهاست و در این موارد، اگر تکلیف قانونی وجود داشته باشد، مسترزنبیل به آن عمل خواهد کرد.

تبصره: مسترزنبیل می‌تواند مستقلاً فروش محصولاتی را در بازار مسترزنبیل ممنوع‌کند.

 1. در صورتی که مسترزنبیل تشخیص دهد عدم رضایت مشتری به جهت تقصیر یا کوتاهی و سهل‌انگاری دکان‌دار بوده است و دکان‌دار هیچ‌ گونه همکاری برای حل مشکل نکند، مسترزنبیل یک‌طرفه و توسط خریدار، محصول یا محصولات طبق نشانی ارسال‌شده یا ثبت‌شده در حساب کاربری دکان‌دار بازگردانده می‌شود. هزینه بازگرداندن محصول نیز از حساب دکان‌دار کسر خواهد شد.

تبصره: در صورتی که مشتری بخواهد محصول را برای دکان‌دار پس بفرستد، باید با روش‌هایی که مسترزنبیل تعیین میکند محصولات را مرجوع کند و اگر مشتری بخواهد با روش‌های دیگری این کار را انجام دهد، علاوه بر آن‌که مسئولیت سلامت کالا بر عهده مشتری خواهد بود، هزینه مازاد بر هزینه‌ روش‌های ارسال مصوب محصول نیز بر عهده اوست.

 1. در سایر موارد پیش‌بینی‌نشده برای لغو سفارش یا بازگرداندن محصول، طبق توافق دکان‌دار و خریدار یا آیین‌نامه‌های اجرایی مسترزنبیل عمل خواهد شد و هرگونه اقدام تحت اشراف و بر اساس تشخیص تیم حل اختلاف مسترزنبیل صورت خواهدپذیرفت.

ماده سیزده- شرایط خاتمه قرارداد

 1. پایان دادن به قرارداد استفاده از خدمات مسترزنبیل به شش صورت اتفاق می‌افتد:
 • تخلف کاربر و حذف کامل حساب کاربری، بر اساس تخلفاتی که در مفاد این قرارداد آمده است.
 • درخواست کتبی کاربر و موافقت مسترزنبیل برای خاتمه کامل قرارداد.
 • فوت یا اثبات عدم اهلیت کاربر از زمان اطلاع مسترزنبیل.
 • استفاده مسترزنبیل از حق مالکیت خود برای فسخ یک‌طرفه قرارداد و مسدود کردن یا حذف حساب کاربری بر اساس مواد این قرارداد.
 • احکام صادره از مراجع قانونی و قضایی مبنی بر خاتمه رابطه قراردادی.
 • برخی مسائل به صورت موردی، به نحوی که تیم حل اختلاف مسترزنبیل تشخیص دهد کاربر نمی‌تواند به کاربری خود ادامه دهد و حساب کاربری او باید

تبصره: حذف حساب کاربری باعث نخواهد شد که اطلاعات اشخاص نزد مسترزنبیل و تعهدات نسبت به مسترزنبیل یا مشتریان یا اشخاص ثالث از بین برود.

 1. پس از خاتمه قرارداد و فسخ آن، هر گونه محتوای کاربر در مسترزنبیل و پیش از پایان قرارداد، تا زمانی که مسترزنبیل تشخیص دهد، برای خود مسترزنبیل قابل‌دسترسی خواهدبود.
 2. پایان دادن به قرارداد یا فسخ آن به هر شکل، مانع از لزوم پرداخت صورت‌حساب‌های پرداخت‌نشده کاربر و مسترزنبیل و صفر شدن تراز کاربران نخواهد بود. همچنین سفارش‌‏های ثبت شده قبل از خاتمه قرارداد، معتبر و الزام‌آور است؛ مگر این که میان مسترزنبیل و کاربران (دکان‌دار و مشتری) توافق جدیدی صورت گیرد.
 3. در صورت تخلف دکان‌دار نسبت به انجام تعهدات پیش از پایان قرارداد و توافقات صورت‌گرفته، حق پیگیری قانونی برای خریداران و مسترزنبیل محفوظ است و مسترزنبیل می‌تواند مطالبات و هزینه‌های خود و خریداران را به هر نحو ممکن وصول کند؛ مانند کسر از طلب دکان‌دار از مسترزنبیل‌.

ماده چهارده- مرجع حل اختلاف

 1. واحد حقوقی مسترزنبیل، مرجع تفسیر مفاد این قرارداد و تمامی ملحقات آن و اسناد مرتبط دیگر با این سند است و واحد حل اختلاف، مرجع رسیدگی به هر نوع اختلاف میان کاربران با مسترزنبیل یا کاربران با یکدیگر در حوزه خدمات و اسناد مسترزنبیل است.

تبصره 1: تفسیرات و نظرات تیم حقوقی مسترزنبیل قاطع و مانع خواهد بود و این صلاحیت به صورت منحصر در اختیار آنهاست.

تبصره 2: در صورت لزوم، تیم حقوقی مسترزنبیل نیز به حل اختلافات اقدام خواهد نمود. لزوم یاد شده با نظر واحد حل اختلاف تامین خواهد شد.

 1. مسترزنبیل تا حد امکان از دخالت مستقیم خود در روابط دکان‌دار و خریدار خودداری می‌کند تا بازار اجتماعی مسترزنبیل بر اساس ارتباط طرفینی کاربران و تاکید بر بازارگاه بودن مسترزنبیل پیش رود؛ اما در صورت بروز هر گونه اختلاف میان کاربران و عدم توافق میان آنها، مسترزنبیل در مقام مرجع حل اختلاف، می‌تواند اشخاصی را به نمایندگی از طرفین و به منظور داوری معرفی کند تا بر اساس: اولا، دلایل و مدارک و مفاد این سند، دوما، قوانین کشور و سوما، عدل و انصاف، به اختلافات رسیدگی و رأی مربوطه را صادر کنند. در این موارد، داوری مستقیم مسترزنبیل یا پس از اخذ رأی مشورتی داوران، معتبر، قطعی و برای طرفین لازم‌الاجراست.
 2. هر اختلافی میان کاربران و مسترزنبیل، ابتدا از طریق مذاکره در فضایی دوستانه و با حسن نیت کامل رسیدگی و حل‌و‌فصل خواهد شد و در صورت عدم حصول نتیجه، مسئله مطابق مفاد این سند و اسناد و مدارک مربوط به اختلاف پیش‌آمده، حداکثر ظرف مدت چهار ماه توسط داور یا داوران معرفی‌شده از سوی مسترزنبیل رسیدگی خواهد شد. حکم این داور یا داوران، معتبر، قطعی و برای طرفین لازم‌الاجراست.

ماده پانزده- درباره قرارداد

 1. این قرارداد در پانزدهماده تدوین شده و استفاده کاربران از پلتفرم مسترزنبیل، اعم از دکان‌دار و خریدار، به‌منزله تأیید آن است.

تبصره: هرگونه تغییر در مفاد این بند، اطلاع‌رسانی خواهد شد و ادامه فعالیت کاربران در مسترزنبیل به‌منزله پذیرش تغییرات است.

 

 

0
ثبت سفارش
تعداد
عنوان